Skip links

גהי – תרופת הזהב!

גהי, הידועה גם בשם חמאה מזוקקת או חמאה מבהירה, היא מרכיב מרכזי במטבח ההודי במשך מאות שנים. הרפואה האיורוודית המסורתית, מתורות הרפואה העתיקות בעולם, משתמשת בגהי בטיפולים רבים.

בשנים האחרונות זכתה הגהי לתשומת לב רבה בעולם כמזון-על עשיר בחומרים מזינים, במיוחד בקהילת דיאטת הקטו והפלאו.
אך למרות היתרונות הרבים שבחמאת הגהי, חשוב להכיר את העובדות ולא להיסחף אחר הטרנד.

נעים להכיר: גהי

הגהי, הידועה גם בשם “זהב נוזלי” או “שומן קדוש”, מוכנת לרוב מחלב פרה או מחלב באפולו.

מקורה בהודו העתיקה, והיא הופיעה לראשונה עם ביות הבקר וצריכת החמאה, ומתוארכת בין 1,500 לפנה”ס ל-500 לפנה”ס. בשל האקלים החם השורר בהודו, החמאה הייתה לעתים קרובות מתקלקלת ומתעפשת לפני צריכתה. לכן החלו ההודים לזקק אותה כדרך להאריך את חיי המדף שלה.

מוצרים מבוססי שומן הדומים לגהי הופקו מבקר אחר באפריקה, בארצות אוגנדה, אתיופיה וסודן.

במזרח התיכון מיוצרת הגהי מחלב עיזים, כבשים או גמלים, והיא ידועה בשם מאלסי או סאמן, ובאיראן קיבלה את השם רוג’האן.

מתאים לאלים

גהי עסק לא רק בבישול הודי מסורתי, אלא גם בטקסים איורוודיים ובטקסים דתיים הינדים. הסיפור מספר שפראג’פאטי, אדון היצורים, חיכך את ידיו זו בזו כדי ליצור את הגהי הראשון, שאותו הוא שפך ללהבות כדי ליצור את צאצאיו. כתוצאה מכך, גהי נשפך למדורות קדושות על ידי הינדים עד היום, מנהג שנחשב כמטיב לנישואין, לוויות וטקסים אחרים.

ספרות סנסקריט עתיקה מתארת גהי כמתאים לאלים.

בהינדואיזם, פרות נחשבות לקדושות, כמו גם מוצרי החלב המופקים מהחלב שלהן. גהי, במיוחד, זוכה להערכה גבוהה מאוד, הן בשל טעמו והן בשל תכונות ההזנה שלו.

רפואה איורוודה

הרפואה האיורוודה, אחת המערכות הרפואיות העתיקות בעולם, נערצה על גהי על סגולותיו הרפואיות. לפי האיורוודה גהי הוא כמזון מקרר, כלומר הוא מוריד את טמפרטורת הגוף, ובשביל זה מסייע לדלקת. גהי מקדם עיכול בריא וגם מזין את מערכת העצבים, מה שמתורגם לאנרגיה רגועה לאורך כל היום.

האיורוודה מאמינה שאנשים שהם בעיקר ואטה דושה – מבנה גוף נפש המייצג אוויר, אתר ויובש – מרוויחים מאוד מצריכת גהי בשל איכויות ההארקה, ההזנה והסיכה שלו.

ערכים תזונתיים של גהי

גהי הוא בעיקר שמן. אמנם, רבים מאיתנו חושבים שתכולת השומן הגבוהה ב-ghee מזיקה לבריאות, אבל אם אינכם יודעים זאת, שומן הוא משהו שהוא אחד מהרכיבים התזונתיים העיקריים הנדרשים לגוף שלנו כדי לתפקד כראוי. הוא מלא בחומצות שומן אומגה 3, שהם שומנים טובים וחיוניים לשיפור בריאות המוח והלב. Ghee מכיל גם חומצה בוטירית העשויה מחומצת שומן קצרת שרשרת, שהיא תוסף טבעי לשמירה על בריאות המעי הגס. בנוסף Ghee מכיל גם ויטמינים מסיסים בשומן כמו ויטמינים A, D, E ו-K. תצטרך לאכול יותר שומן מהמומלץ כדי לקבל מספיק של חומרים מזינים אלה דרך Ghi. אז עדיף להשתמש בכמות קטנה של גהי בבישול ירקות ומזונות אחרים עם חומרים מזינים מסיסים בשומן כדי שהגוף שלך יוכל לספוג טוב יותר את החומרים המזינים.

אז, בסך הכל, אנחנו יכולים לומר ש-ghee הוא די מזין ובריא. עכשיו, בואו נעבור ליתרונות הבריאותיים שלו!

יתרונות בריאותיים של גהי

גהי הוא מקור עשיר לויטמינים, נוגדי חמצון ושומנים בריאים. בעוד שיש לצרוך שומן במתינות, מחקרים מראים שאכילת מזונות שומניים כמו גהי יכולה לעזור לגוף לספוג כמה ויטמינים ומינרלים חיוניים. בישול מזון בריא וירקות עם גהי עשוי לעזור לך לספוג יותר חומרים מזינים.

מחקר מצא מספר יתרונות בריאותיים אפשריים לצריכת גהי:

עוזר למערכת העיכול – צריכת גהי קשורה מאוד לבריאות. זוהי מקור נהדר לחומצה בוטירית, חומצת שומן קצרת שרשרת אשר נקשרה לרמות נמוכות יותר של דלקת ולשיפור בריאות העיכול במחקרים על בני אדם ובעלי חיים. כאשר אתה מתקשה עם תנועות הקערה שלך Ghee יכול לעזור על ידי ריפוי מערכת העיכול שלך, אשר בתורו מקל על עצירות. אתה יכול לשתות כף אחת של גהי בלילה לפני השינה או לשתות כף גהי לפני כל ארוחה.

תמיכה בבריאות הלב – למרות שהגהי עשיר בשומן, הוא מכיל ריכוזים גבוהים של אומגה 3 חד בלתי רווי ו-CLA. חומצות שומן בריאות אלו עשויות לסייע בהפחתת דלקת ולתמוך בלב ובמערכת לב וכלי דם בריאה. מחקרים מראים ששימוש בגהי בכמויות קטנות כחלק מתזונה מאוזנת יכול לעזור להורדת הכולסטרול הרע ולהעלאת הכולסטרול הטוב.

הפחתת עייפות – הוכח רפואית שמערכת האדרנל + האנדוקרינית שלנו אוהבת שומנים בריאים ומתחדשת על ידי רכיבי התזונה הבריאים שלה. כאשר אתה מרגיש עייף בבוקר אתה יכול לנסות להוסיף כף גהי לקפה של הבוקר שלך ולהעניק לך את רמת האנרגיה בצורה בריאה.

נלחם בהשמנת יתר – גהי הוא מקור משמעותי לחומצה לינולאית מצומדת, או CLA. מחקרים מראים כי CLA עשוי לסייע במאבק בהשמנת יתר. מחקרים מצביעים על כך שה- CLA שנמצא בגהי עשוי לסייע בהפחתת עלייה מופרזת במשקל בהפחתת כמו גם בהפחתת מסת השומן בגוף אצל אנשים מסוימים.

מחזק את המערכת החיסונית – הגהי עשיר בחומצת בוטירית, המסייעת לגוף בייצור תאי T במעיים הממריצה חסינות ועוזרת להילחם במחלות. הגהי עמוס גם בנוגדי חמצון, אשר מגבירים את המערכת החיסונית על ידי הגברת היכולת של הגוף לספוג חומרים מזינים חיוניים. כאשר הגוף שלך סופג ביעילות חומרים מזינים, הסיכוי שלך לחלות פוחת.

עוזר לך להתחמם מבפנים – גהי הוא חלק בלתי נפרד מהחורפים ההודיים. לפי האיורוודה, בליעת גהי עוזרת לך להתחמם מבפנים.

גהי מרפא שיעול – שיעול מגיע עם החורף וכדי לטפל בו במהירות, תזדקק לתרופה יעילה. גהי נמצא בשימוש במשך שנים רבות לטיפול בשיעול מכיוון שהוא יעיל למדי. כל מה שאתה צריך לעשות הוא לשתות כפית של גהי חם ישירות או שאתה יכול לערבב את זה עם אבקת ג’ינג’ר ולקבל את זה.

גהי משפר את הראייה – על פי האיורוודה, גהי יכול לשפר את הראייה ולהגן על העיניים מפני מחלות רבות הקשורות לעיניים.

מרגיע ומרפא את העור – בנוסף לאכילת גהי, חלק מהאנשים מורחים אותו באופן מקומי כמשחת קרם לפצעים, כוויות או פריחות. מחקרים אישרו שגהי מכיל תכונות מרפא לעור בשל פעילות אנטי-מיקרוביאלית ונוגדת חמצון, ככל הנראה בגלל תכולת הוויטמין A וה-E שלו. עם זאת, כמה מחקרים בחנו גהי בשילוב עם דבש, שיש לו תכונות מועילות משלו

עלייה במשקל – למרות שהוכח שה-CLA בגהי מפחית עלייה במשקל אצל אנשים מסוימים, זהו גם מזון עתיר קלוריות ועשיר בשומן. למרות היתרונות הבריאותיים שלה, צריכת יותר מדי גהי עלולה להוביל לעלייה מוגברת במשקל ולהעלות את הסיכון להשמנה.

גהי נגד חמאה

גהי נגד חמאה

מכיוון שהגי והחמאה מקורם שניהם מחלב פרה, הפרופילים התזונתיים ותכולת השומן שלהם דומים מאוד. שומנים אלו משמשים לא רק לבישול, אלא יש להם גם מטרות טיפוליות וקוסמטיות.

גהי מכיל ריכוז גבוה יותר של שומן מאשר חמאה. גרם לגרם, הוא מספק מעט יותר חומצה בוטירית ושומנים רוויים קצרי שרשרת אחרים.

זה גם מעט גבוה יותר בחומצה לינולאית מצומדת, שומן רב בלתי רווי שיכול לעזור להגביר את איבוד השומן.

לגהי יש נקודת עשן גבוהה יותר בהשוואה לחמאה, כך שהוא לא נשרף כל כך מהר. זה מושלם להקפצה או לטיגון של מאכלים. חמאה יכולה לעשן ולהישרף ב-350°F (177°C), אבל ghee יכול לעמוד בחום של עד 485°F (252°C).

גהי גם מייצר פחות את הרעלן אקרילאמיד בחימום בהשוואה לשמנים אחרים. אקרילאמיד הוא תרכובת כימית המתפתחת כאשר מכינים מזון עמילני בטמפרטורות גבוהות ועלולה להגביר את הסיכון לסרטן.

הגהי גם נקי לחלוטין מסוכר החלב לקטוז ומחלבון החלב קזאין, בעוד שחמאה מכילה כמויות קטנות מכל אחד. עבור אנשים שיש להם אלרגיות או רגישויות לרכיבי חלב אלה, ghee הוא הבחירה הטובה ביותר.

אבל האם גהי באמת בריא?

ובכן, זה סוג של שומן. ועד לאחרונה, לשמנים היה מוניטין רע בכלל. שומן הוא מקרו-נוטריינט צפוף בקלוריות, ולכן אכילת כל סוגי המזונות השומניים נחשבה כמעודדת עלייה במשקל והשמנה. גהי וסוגים אחרים של חמאה הם גם עשירים בשומן רווי, שהיה קשור זמן רב למחלות לב.

אבל החשיבה על שומן השתנתה ומאכלים כמו שמן זית ואבוקדו נחשבים כיום לתוספות מספקות לתזונה בריאה.

למרות תכולת השומן הרווי שלו, הגהי נחשב לרוב לבריא יותר משומנים אחרים מכיוון שיש לו שרשרת קצרה וחומצות שומן חיוניות. חומצות שומן רוויות קצרות מגיעות בדרך כלל מצמחים ובדרך כלל נחשבות לבריאות יותר מחומצות שומן רוויות ארוכות, שתמצאו במוצרים מן החי.

נקודת מבט זו עולה בקנה אחד עם כמה מחקרים עדכניים הקושרים את הצריכה של כמה מזונות עשירים בשומן רווי ליתרונות בריאותיים.

כל זה מצביע על כך שאם אתה בריא ומחפש להוסיף עוד שומן לתזונה שלך, גהי עשוי להיות אופציה טובה. אבל אין ראיות חזקות המצביעות על כך ש- גהי הוא “מזון-על” שאמור להחליף שומני בישול אחרים בתזונה שלך. אנשים עם גורמי סיכון למחלות לב צריכים להתייעץ עם איש מקצוע ולצרוך אותו במתינות כחלק מתזונה מאוזנת.

איך מכינים גהי

גהי מבושל זמן רב יותר מהחמאה המבהירה הטיפוסית שתמצאו במטבחים צרפתיים. תהליך הבישול הארוך והאיטי הזה מביא לטעם עשיר, אגוזי, מקורמל ומסיר את הלקטוז והקזאין. ללא אותם מוצקי חלב מתכלים, הגהי יציב לחלוטין על מדף ויכול להחזיק מעמד זמן רב מאוד ללא קירור.

גהי קל להכנה בבית באמצעות מרכיב אחד פשוט: חמאה ללא מלח.

גהי מיוצר על ידי חימום חמאה כדי להפריד את החלק הנוזל והמוצק החלב מהשומן.

כדי להתחיל, חתכו 400 גרם חמאה לקוביות והוסיפו אותן למחבת גדולה או לסיר על אש נמוכה.

ראשית, מבשלים את החמאה עד שהנוזלים שלה מתאדים ומוצקי החלב מתיישבים בתחתית המחבת ומזהיבים לחום כהה.

לאחר מכן, הניחו לחמאה להימס והביאו אותה לרתיחה. בעזרת כף מחוררת, הסר קצף או מוצקי חלב שצפים אל פני השטח.

הניחו לגהי להתבשל במשך 15-20 דקות, עד שמוצקי החלב מתחילים לשקוע לתחתית ולהפוך לצבע זהוב עמוק. הגהי צריך להיות גם ריחני מאוד, עם ארומה עשירה ואגוזית.

ברגע שהוא מוכן, מכבים את האש ונותנים לגהי להתקרר כמה דקות.

לבסוף, השתמשו בבד גבינה או מסנן קפה וסנן את הגהי לתוך מיכל זכוכית עם מכסה.

גהי תוצרת בית ניתן לאחסן בטמפרטורת החדר למשך 3-4 חודשים או בקירור עד שנה.

סיכום

במשך אלפי שנים האיורוודה החשיבה את הגהי כמקור הבריא ביותר לשומן מאכל.

בימינו, גהי אומץ באופן נרחב כחלופה מזינה לחמאה. הגהי נטול לקטוז, קל לעיכול ומכיל נקודת עשן גבוהה יותר מחמאה או שמן ועושה עבודה מצוינת להוציא את המיטב ממזונות בריאים אחרים.

תרגיש טוב עם להוסיף אותו לתזונה שלך וליהנות מהמגוון העצום של היתרונות הבריאותיים.

חשוב לציין כי חיבור זה מיועד למטרות חינוכיות בלבד ואינו מחליף טיפול מקצועי על ידי מקצוע רפואי מוסמך או רופא.

Leave a comment