Skip links

מיגרנות/כאבי ראש

מיגרנות וכאבי ראש הן הפרעות נוירולוגיות נפוצות המשפיעות על מיליוני אנשים ברחבי העולם. מצבים אלו עלולים לגרום לכאב משמעותי, אי נוחות והפרעה בחיי היומיום. בעוד שכאבי ראש הם מונח רחב המקיף סוגים שונים של כאבי ראש, מיגרנות הן תת-סוג ספציפי המאופיין בכאבי ראש חוזרים ועזים המלווים לרוב בתסמינים נוספים.

מיגרנות הן נוירולוגיות במהותן ומאמינים שהן כרוכות באינטראקציות מורכבות בין המוח, כלי הדם ומערכת העצבים. הם מאופיינים בדרך כלל בכאב חמור ופועם בדרך כלל בצד אחד של הראש. מיגרנות מלוות לרוב בתסמינים נוספים כמו בחילות, הקאות, רגישות לאור (פוטופוביה) ורגישות לצליל (פונופוביה). הם יכולים להימשך שעות עד ימים ועלולים להפריע לפעילויות היומיומיות.

ניתן לסווג מיגרנות לשני סוגים עיקריים:

  • מיגרנה ללא הילה: זהו הסוג הנפוץ ביותר של מיגרנה, כאשר הכאב הוא התסמין העיקרי, המלווה לרוב בתסמינים אחרים כמו בחילות ורגישות לאור או קול.
  • מיגרנה עם הילה: יש אנשים שחווים סימני אזהרה או תסמינים נוירולוגיים לפני כאב הראש, כגון הפרעות ראייה (אורות מהבהבים, קווי זיגזג), עקצוץ או חוסר תחושה או קושי בדיבור. סימפטומים אלו מכונים ביחד “הילה”.

כאבי ראש, לעומת זאת, מתייחסים לכל כאב או אי נוחות באזור הראש או הצוואר העליון. ישנם מספר סוגים של כאבי ראש שיכולים להשתנות בעוצמה, במיקום ובמשך.

  • כאבי ראש מתח: לעתים קרובות נגרמים על ידי מתח שרירים או מתח, כאבי ראש מתח כוללים בדרך כלל כאב עמום וכואב המשפיע על שני צידי הראש.
  • כאבי ראש מקבציים: אלו הם כאבי ראש קשים המופיעים בצברים או במחזוריות, בדרך כלל בצד אחד של הראש. הם מאופיינים בכאבים עזים, חדים וחוקבים, מלווה לעתים קרובות בתסמינים כמו עיניים אדומות או דומעות וגודש באף. לא יודעת מה זה חוקבים
  • כאבי ראש בסינוסים: הנגרמים מדלקת או גודש בסינוסים, כאבי ראש אלו כרוכים בדרך כלל בכאב סביב המצח, הלחיים והעיניים.

למיגרנות וכאבי ראש יכולים להיות טריגרים שונים, כולל מתח, שינויים הורמונליים, מזונות מסוימים, הפרעות שינה וגורמים סביבתיים.

מה אומרת הרפואה הסינית

ברפואה הסינית מיגרנות וכאבי ראש מובנים כהפרעות באיזון הגוף של צ’י (אנרגיה חיונית), דם ותפקוד הרמוני של מערכות האיברים וכן סטגנציה של צ’י ומחזור הדם כגורם שכיח למיגרנות וכאבי ראש, הנקראים כבד. קיפאון צ’י. הכבד קשור קשר הדוק לזרימה חלקה של צ’י בכל הגוף. גורמים רגשיים כמו כעס, תסכול ומתח יכולים להוביל לסטגנציה של צ’י הכבד, שעלול להתבטא ככאבי ראש או מיגרנות. כאבי ראש ומיגרנות יכולים להיות מסווגים גם לדפוסי עודף ומחסור. דפוסי עודף כרוכים בהצטברות של אנרגיה, לרוב עקב גורמים חיצוניים או אורח חיים לא מאוזן. דפוסי מחסור מתייחסים לחוסר אנרגיה וחיוניות בגוף עקב תזונה לקויה וחוסר פעילות גופנית.

דיקור ותרופות צמחיות מטרתן לקדם זרימה חלקה של צ’י ודם, להקל על מתחים, להפחית כאב, לווסת את צ’י הכבד ולהחזיר את תפקודו המאוזן.

ניסויים קליניים מרובים וסקירות שיטתיות הוכיחו שדיקור סיני יכול להוביל להפחתה משמעותית בתדירות, משך ועוצמת התקפי המיגרנה. מחקר מצא שדיקור סיני סיפק הקלה משמעותית בכאב ותפקוד משופר בחולים עם כאבי ראש כרוניים מסוג מתח.

רפואת הצמחים הסינית נחקרה מבחינת האפקטיביות שלה ויכולתה לצמצם משמעותית את תדירות, העוצמה והחומרה של התקפי מיגרנה.

מחקרים אחרים אשר בחנו את השילוב של רפואת צמחי מרפא סינית עם דיקור לטיפול במיגרנה, מצאו כי השילוב של דיקור וצמחי מרפא סיניים יעיל יותר בהפחתת תדירות המיגרנה בהשוואה לדיקור בלבד.

ממבט של תזונה

תזונה מותאמת אישית היא גישה חיונית לניהול מיגרנות וכאבי ראש, מגובה בראיות מדעיות. מזונות ספציפיים יכולים לפעול כטריגרים בשל הפוטנציאל שלהם לשחרר נוירוטרנסמיטורים (מוליך עצבי) הגורמים לשינויים בכלי הדם. בנוסף, לחומצות שומן אומגה 3 יש תכונות אנטי דלקתיות שעשויות להפחית את תדירות כאבי הראש וכן מגנזיום c כדי לווסת נוירוטרנסמיטורים והרחבת כלי דם. טיפול תזונתי למיגרנות וכאבי ראש משמש לרוב בשילוב עם טיפולים אחרים.

מספר מחקרים נערכו במהלך השנים כדי להוכיח שדיקור סיני מועיל למניעת וניהול מיגרנה. זוהי אפשרות לא פולשנית, נטולת תרופות עם מינימום תופעות לוואי. מחקרים מראים שזה עשוי להיות יעיל על ידי הפחתת התדירות והעוצמה של מיגרנות וכאבי ראש מסוג מתח.

שיטות טיפול

הפרעות עיכול

סוכרת

עודף משקל/השמנה

נדודי שינה

מיגרנות/כאבי ראש

כולסטרול גבוה

כאב אורטופדי

אחרים

GET IN TOUCH

LATEST READING

WANT TO STAY UPDATED ?