Skip links

החורף כבר כאן ! מבט אל העונה.

אמנם בתנאי האקלים הים תיכוניים החורף עדיין לא מורגש, אבל הטמפרטורות יורדות, הלילות מתקררים והגשם הראשון כבר מאחורינו.

הסינים הקדמונים האמינו שעל בני האדם לחיות בהרמוניה עם עונות השנה והטבע. הם הקיצו עם הזריחה, ניזונו רק מפירות העונה וראו בטבע עמוד התווך של מהלך חייהם. כתוצאה מכך, נשארו הסינים הקדמונים בריאים רוב חייהם ולא סבלו ממחלות.

העצים מתערטלים מעליהם, בעלי החיים שוקעים בתרדמת חורף ושעות האור מתקצרות. כל בריות הטבע נסוגות, נובלות, מסתתרות ונכנסות לתקופה של מנוחה והרהור. הנסיגה בחודשי החורף זורעת את הלבלוב שיבוא לכדי ביטוי בעונת האביב.

פרדוקס הבריאות המודרני

בחברה המודרנית בה אנו חיים, אורח החיים הבריא מתנהל על פי רוב בהשפעת טרנדים ואופנות מתחלפות, כמו בחירת שייק נא על פני קערת מרק חמימה בימי החורף הקרים.

ניתן להשוות את גופנו לתרמוסטט המווסת שימוש באנרגיה מוגבלת. בעונת החורף הוא נזקק על פי רוב ל-80% מהאנרגיה. תכונה זו נרכשה מחוכמת הטבע העתיקה, המלמדת את גופנו להיכנס למצב של צריכת אנרגיה מועטה – להאט, לנוח, להתחמם ולצרוך מזון ומשקאות חמים.

ברפואת האיורוודה, תורת הרפואה ההודית המסורתית, הגורם העיקרי למחלה נקרא- “Prajnaparada” “חשיבה המנוגדת לחוכמה”.

עם זאת, בעולמנו המודרני והתזזיתי, אנחנו כמעט ולא מבחינים בצרכים הטבעיים של גופנו שמשתנים עם חילופי העונות. אנחנו עובדים עד מאוחר, מצמצמים שעות שינה, מפריזים בשתייה בבר, מתאמנים בצורה מוגזמת וצורכים מזון ומשקאות קרים. אנו חושפים באופן תדיר את גופנו למצבים המשפיעים על נטיותיו הטבעיות ועל בריאותנו, ואף עלולים לחלות בעקבות הרגלים אלה.

לצערנו, לא תמיד יש ביכולתנו לשלוט בנסיבות חיינו, אך בכל שלב יש בידנו לפתח התבוננות מודעת על אורח חיינו ולטפח בריאות ואריכות ימים.

קור – הפתוגן של הכאב

Photo by Matthew Harry @unsplash

בתורת הרפואה הסינית, החורף קשור ליסוד המים שבאופן מעגלי קשור שוב בקור. בגופנו, הקור יוצר סטגנציה וחוסם זרימת צ’י (כוח החיים החיוני), דם וכן נוזלי גוף.

מומלץ להתלבש היטב ולהימנע מחשיפה לקור, במיוחד באזור גב התחתון וכן באזור הצוואר.

במסורת הרפואה הסינית נאמר הפתגם “בו טונג ז טונג”, כלומר – “כשאין תנועה יש כאב”. על כן הגישה הטיפולית לריפוי כאב היא יצירת תנועה. בין השיטות הנפוצות ביותר ניתן למצוא טיפולי דיקור, עיסוי (לדוגמא טוניה) וטיפולי פעילות גופנית (לדוגמא צ’י גונג(.

מזונות ומשקאות חורפיים

Photo by Edward Howell @unsplash

בחירת המזונות שאנו צורכים בזמן החורף צריכה להתמקד בחימום וחיזוק הגוף, זאת כדי שנוכל להישמר בצורה מיטבית מפני הקור.

ראשית, עלינו לדאוג לאכול ולשתות מאכלים ומשקאות רותחים או פושרים. בניגוד למסורות האסיאתיות שנוהגות לצרוך מזון ומשקאות מחממים, תרבויות מערביות מודרניות נוהגות לשתות משקאות קרים במשך כל חודשי השנה. אבל אפילו למשקאות חמים שונים עשויה להיות השפעה שונה, מקררת או מחממת, על הגוף. לא כל סוגי התה, למשל, מחממים באותה המידה (גם אם נצרכו באותה טמפרטורה!). לתה הירוק, לדוגמא, אופי מקרר. תה כהה מעובד מחמם יותר באופיו, כולל אולונגס, תה שחור ותה Pu Erh שהוא מומלץ מאוד. תה Pu Erh לא ידוע רק בשל איכויות החימום שלו, אלא גם מעודד תנועה פנימה ואחסון צ’י הרצויים בחורף.

תה צמחים הוא חלופה טובה למי שמעדיפים לא לצרוך קפאין. כמה מהאפשרויות המומלצות ביותר הן קינמון או ג’ינג’ר מיובש. שניהם צמחי מרפא מחממים ויעילים לטיפול במכאובים, מאחר שבאיכויות החימום שלהם הם תורמים לזרימה מיטבית של הצ’י.

בדומה לשתיית תה, החורף הוא הזמן המיטבי לצרוך מרקים ותבשילים, ירקות שורש ושעועית. התמקדו במזונות מחממים ועונתיים על בסיס צמחי כמו בטטה, שום, בצל, מיני דלועים וירקות שורש אחרים.

נוסף על כך, באופן כללי, כל סוגי הבשר מחממים, ומומלצים לבעלי מבנה גוף קר וחלש.

שיטות בישול שמוסיפות חום למזון כוללות צלייה, אפייה או בישול איטי. בישול באש נמוכה ידוע ביכולתו להחדיר למזון חום שמסייע לגוף לחמם את עצמו.

תבלינים כמו פלפל, אגוז מוסקט, כמון וזרעי שומר מחממים את מערכת העיכול ומשפרים את פעילותה.

טפיחות

טפיחות או סטירות חוזרות ונשנות בנקודות דיקור או לאורך המרדיאנים, הן טכניקה המוכרת

כ-“Pai Da”, שיטה חשובה לשימור בריאות ולגירוי זרימת הדם הן ברפואה הסינית והן בחוגי צ’יגונג. האיברים העיקריים הקשורים לעונת החורף הם הכליות ושלפוחית ​​השתן, וניתן לעורר את ערוץ השלפוחית ​​בטפיחות בעונות הקרות.

ערוץ האנרגיה של שלפוחית ​​השתן הוא הארוך ביותר בגופנו, ועובר כל הדרך מהזווית הפנימית של העין, מעל הראש, מטה עד העקב ומסתיים בקצה הבוהן הקטנה. על אף שקשה לטפוח לאורך כל הערוץ, חלופה יעילה היא לטפוח על חלקו התחתון. יש להתחיל בטפיחת הישבן ואז לנוע באיטיות אל החלק האחורי של הרגל ועד העקב. מכיוון שתעלת שלפוחית ​​השתן נעה בכיוון זה (מהישבן ועד לכפות הרגליים), טפיחה בכיוון זה ממריצה את זרימת הצ’י. הטכניקה מתאימה גם לאנשים הסובלים מכאבים במפרקים או לאורך מסלול הערוץ, בכל מקום מהעורף ועד לרגליים.

השריה

Photo by graceie on pixabay

תרופה ביתית נוספת לחורף נקראת השריית רגליים. אחת מנקודות הדיקור החשובות ביותר ממוקמת בחלקה התחתון של כף הרגל, והיא הנקודה הראשונה של ערוץ הכליות. השריית כפות הרגליים במים חמים מחממת את הערוץ, מרגיעה את הגוף ומעודדת שלווה נפשית. ניתן להוסיף מלחי אפסום למים מכיוון שמלח הוא הטעם והמינרל הקשורים לכליות. חלופה למלחי אפסום היא הרתחת שורש ג’ינג’ר פרוס במים, ולאחר שהצטנן מעט ניתן להשתמש בו כהשריה חמה. מכיוון שהג’ינג’ר מחמם ונע באיכותו, ביכולתו להקל על מכאובים.

אפשרות שלישית להשריית רגליים היא הוספה של כמה טיפות מהשמן האתרי “סנדלווד” למים החמים. לסנדלווד יש איכות מרגיעה ומרכזת, וזו הסיבה שקטורת סנדלווד משמשת כעזר למדיטציה מסורתית. עץ ריחני נדיר זה מעודד את הצ’י לעבור למצב אחסון פנימי ולכן מתאים לשימוש בחורף.

טיפול מוקסה

Photo by Chinese Medicine Podcasr from Pexels

מוקסה היא סוג של טיפול בחום המופעל על הגוף, בדרך כלל בנקודות הדיקור. מקור החום הוא שריפת עלה צמח ה-“לענה” שיובש ועובד לחומר אוורירי ורך, המכונה “חוט מוקסה.”

ישנן שיטות רבות של מוקסה. אחד מהם הוא לקיחת קונוסים קטנים של צמר מוקסה ושריפתם ישירות על העור בנקודות דיקור, מה שמאפשר גירוי חזק ואפקטיבי של הדיקור. שיטה נוספת היא שריפת קונוסים גדולים של מוקסה והסרתם מעל עור המטופל רגע לפני שיגרמו כוויה.

השיטה הפופולרית ביותר של מוקסה כיום היא שימוש במקל מוקסה, המכונה גם “מוט מוקסה”. המקל דומה בצורתו לסיגר והוא מורכב מצמר מוקסה דחוס היטב ועטוף בנייר. הקצה העליון של המוט מובער באש וקצהו השני מוצמד לעור המטופל כדי לחמם אזור או נקודת דיקור. מכיוון שקצה מוט המוקסה הבוער לא אמור לגעת בעור, שיטה זו בטוחה מעט יותר לשימוש ביתי.

למוקסה השפעה כפולה של חימום וכן חיזוק זרימת הצ’י של האיברים הפנימיים. מכיוון שלשיטה איכות מחממת, היא מניעה צ’י העומד בערוצים המשפיעים על אזורי הכאב שנגרמים מקור. על כן, יישום שיטת המוקסה מילאה תפקיד חשוב במניעת מחלות, וכיום היא מהווה חלק מרכזי במסורת החיים הבריאים והעשירים של הרפואה הסינית.

אך חשוב לזכור, מכיוון שקיים סיכון לגרום כוויות ביישום שיטת המוקסה, יש לפנות להכוונה מרופא מורשה המקצועי בדיקור סיני.

סיכום

הסוד לבריאות הטבעית הטובה ביותר טמון ביצירת ברית עם השינויים המחזוריים בטבע סביבנו. כדי לחיות בהרמוניה עם עונות השנה, יש להתאים את אורח חיינו לאופי העונה.

בחורף, אנו שותלים את הזרעים לדפוסי הבריאות והרווחה שנפתח במהלך השנה הבאה. הפילוסופיה הטבעית של העונה מבוססת על שימור ואחסון, על כן – אם נתאים את אורח החיים שלנו כך שייגן על אברינו מפני הקור, יישמר את חום גופנו וייקדם מנוחה, נצליח ליצור פקעת נוחה בתוכה נוכל להנות ממצב הרוח המופנם של החורף, ובהמשך נכונן את היסודות לאורך חיים בריא ואריכות ימים.

יש לציין כי חיבור זה מיועד למטרות חינוכיות בלבד, ואינו מחליף טיפול מקצועי שניתן ממומחה מוסמך או מרופא.

Leave a comment